Staré Křečany a Růžová.
Region se nachází v severozápadní části České republiky a vyznačuje se převážně venkovským osídlením se skromnou venkovskou zástavbou. Mimo obce se v zázemí nacházejí rozsáhlé lesy, zemědělská půda a trvalé travní porosty. Toto území má značný význam pro ochranu přírody a krajiny, neboť je obklopena chráněnými krajinnými oblastmi, jako jsou Labské pískovce a Lužické hory spolu s Národním parkem České Švýcarsko. I přes relativně nízkou hustotu osídlení má region díky svým přírodním krásám velký potenciál pro cestovní ruch.
Výzvy, kterým region čelí.
Extrémními výkyvy počasí byly v posledních letech postiženy jak přední regiony (NP České Švýcarsko a Krásná Lípa), tak replikační regiony (Staré Křečany, Růžová). Potýkaly se se suchými léty a vydatnými srážkami, které se střídaly. Tato kombinace podmínek vedla k poklesu zásob podzemní vody, která je pro obce závislé na vodě ze studní klíčová. Současně se mění pravidelný průběh vysokých průtoků řek. Tato změna má za následek lokální povodně, které se hromadí a vedou k záplavám v širším území. Velkou výzvou pro regiony je také poloha v chráněné oblasti. Velká část krajiny podléhá předpisům ochrany přírody, což ztěžuje realizaci některých projektů.
Role replikačního regionu v LAND4CLIMATE projektu.
V rámci projektu LAND4CLIMATE hrají replikační regiony klíčovou roli pozorovatelů a učících se subjektů, které se zaměřují na výměnu znalostí a zkušeností se svými příbuznými předními regiony. Cílem tohoto přístupu je replikovat úspěch těchto opatření v praktickém experimentu a posoudit jejich adaptabilitu v jiném regionálním kontextu. Důraz je kladen na přenos znalostí a rozvoj dovedností prostřednictvím spolupráce s partnerským regionem. Pro usnadnění této výměny znalostí se replikující regiony účastní školicích programů souvisejících s úsilím NBS v rámci projektu LAND4CLIMATE. Replikační regiony v podstatě slouží jako aktivní účastníci procesu rozšiřování a přispívají k širšímu cíli rozšíření dosahu a účinnosti iniciativ NBS. Tím, že podporují spolupráci a učení se od předních regionů, zvyšují jejich schopnost řešit klimatické výzvy a přispívat k udržitelné a odolné budoucnosti.
Vazba Starých Křečan a Růžové na Národní park České Švýcarsko a Krásnou Lípu.
Obě obce, Staré Křečany i Růžová, sousedí s Národním parkem České Švýcarsko a tvoří tak součást většího ekosystému. Pozoruhodné je, že starostové obou obcí jsou členy sdružení, které usnadňuje koordinaci mezi obcemi a koordinuje jejich aktivity v regionu. Replikační region Staré Křečany je také sousední obcí předního regionu obce Krásná Lípa. Tyto dvě obce mají nejen stejné hydrologické podmínky, ale potýkají se i s přeshraničními problémy souvisejícími s přirozenou retencí vody. Krásnou Lípu lze považovat za průkopnickou obec z hlediska obnovy rybníků a dalších krajinných opatření a disponuje kvalifikovanými pracovníky a prostředky pro realizaci dalších opatření. Obec jako taková může sdílet zkušenosti se sousedními obcemi. Druhá replikující obec, Růžová, je obcí historicky postiženou bleskovými povodněmi. Prioritou obce je snižování přírodních rizik a různá navrhovaná a realizovaná opatření směřují k řešení tohoto problému.