Košický samosprávny kraj.
Košický kraj sa nachádza v juhovýchodnej časti Slovenska. Na severe a západe hraničí s ďalšími slovenskými krajmi, na juhu s Maďarskom a na východe s Ukrajinou. V roku 2021 žilo v kraji 782 216 obyvateľov. Región má rozlohu 6 752 km2 a pozostáva z 11 okresov a 440 obcí, z ktorých 17 má štatút mesta. Približne tretina obyvateľov regiónu žije v košickej aglomerácii, ktorá je jeho hlavným hospodárskym a kultúrnym centrom.
Výzvy, ktorým čelí región.
Košický kraj je geograficky veľmi rozmanitý. Nachádzajú sa tu roviny, pohoria, kotliny a údolia riek. Východoslovenská nížina sa nachádza v nadmorskej výške približne 100 m, zatiaľ čo vrcholy ako Slanské vrchy a Slovenské Rudohorie presahujú 1000 m. Tento rozmanitý reliéf ovplyvňuje klimatické podmienky v celom regióne. Rôzne časti územia sa musia vyrovnávať s rôznymi problémami súvisiacimi so zmenou klímy. Najvýznamnejšie riziká sú suchá, povodne a vlny horúčav. Vidiecke regióny zápasia s degradáciou pôdy spôsobenou poľnohospodárstvom, stratou pôdneho krytu a odlesňovaním, čo zhoršuje problémy so záplavami, čo okrem iného ohrozuje štruktúru pôdy. V mestských zónach nevhodné hospodárenie s dažďovou vodou a prevaha spevnených plôch (parkoviská, dláždené plochy, nákupné centrá a priemyselné parky) prispievajú k miestnym záplavám a zosilňujú dôsledky vĺn horúčav.
Úloha regiónu v projekte LAND4CLIMATE.
V kontexte projektu LAND4CLIMATE zohrávajú replikujúce regióny kľúčovú úlohu ako pozorovatelia a učiaci sa, pričom sa zameriavajú na výmenu poznatkov a skúseností so svojimi pilotnými regiónmi (v našom prípade ide o povodie Roňavy). Cieľom tohto prístupu je replikovať úspešné opatrenia a posúdiť ich využitie v inom regionálnom kontexte. Dôraz sa kladie na prenos znalostí a rozvoj zručností prostredníctvom spolupráce s partnerským regiónom. Na uľahčenie tejto výmeny poznatkov sa replikujúce regióny zúčastňujú na vzdelávacích programoch projektu LAND4CLIMATE. Replikujúce regióny v podstate slúžia ako aktívni účastníci procesu rozširovania, čím prispievajú k širšiemu cieľu rozšíriť dosah a účinnosť iniciatív NBS. Podporovaním spolupráce a učením sa od pilotných regiónov zvyšujú svoju schopnosť riešiť klimatické výzvy a prispievať k udržateľnej budúcnosti.
Prepojenia s pilotným regiónom povodia Roňavy.
V prípade Slovenska je pilotný región (povodie Roňavy), súčasťou väčšieho replikujúceho regiónu, Košického kraja. Výhodou je, že úspechy dosiahnuté v rámci pilotného regiónu budú viditeľné pre jeho okolité oblasti, ako aj širšieho priestoru Košického kraja. Pozitívne výsledky a pokroky dosiahnuté v pilotnom regióne budú slúžiť ako hmatateľný príklad úspechu, ktorý bude ovplyvňovať a prinášať prospech susediacim oblastiam v rámci Košického kraja.