Národní park České Švýcarsko a Krásná Lípa.
Území Českého Švýcarska, které je národním parkem od roku 2000, se nachází na severu České republiky, nedaleko hranic s Německem. Cílem národního parku je zachovat jedinečnou kombinaci skalních měst a pískovcových útvarů, stejně jako faunu a flóru specifickou pro tuto oblast. Ochrana a zachování této jedinečné ekologické hodnoty má velký význam pro budoucí generace. Národní park je spravován z blízké Krásné Lípy, města s přibližně 3 400 obyvateli rozkládající se v okrese Děčín v Ústeckém kraji.
Výzvy, kterým region čelí.
Region můžeme označit „střechou Evropy“ - neproudí do něj žádné vodní toky. Oblast se potýká s problémy se zadržováním vody kvůli propustnému písčitému podloží a rozsáhlému odvodňování krajiny v důsledku zemědělského a lesního hospodaření. Od roku 2015 region sužují sucha, což vyustilo k nedostaku vody. Tato situace přiměla obec k distribuci vody v cisternách a zavedení přísných pravidel pro její využívání. Vzhledem k retenci krajiny v souvislosti s vyprahlou půdou, se také Krásná Lípa potýká s občasnými povodněmi, které jsou spojeny především s řekou Křinicí a místními rybníky. Na území města Krásná Lípa se nacházejí různé vodní nádrže, jejichž zhoršený technický stav představuje povodňové riziko, zejména při naplnění jejich kapacity. Obec má také zkušenosti s bleskovými povodněmi, záplavami způsobenými přívalovými dešti, které poškozují infrastrukturu podél řeky. V červenci 2022 došlo v oblasti (NP České Švýcarsko) k největšímu lesnímu požáru o rozloze 1 600 ha. Na hašení požáru se podílely vrtulníky, letadla a 700 pracovníků po dobu tří týdnů.
LAND4CLIMATE - související opatření a očekávané výsledky.
Iniciativa LAND4CLIMATE se zaměřuje právě na revitalizaci soukromých pozemků za účelem zadržování vody. Jedná se o obnovu malých vodních ploch nebo kaskád rybníků. Navrhované aktivity zahrnují podrobné studie odtokových poměrů a získání technických podkladů pro realizaci 1-2 opatření pro zadržování vody s cílem vytvořit vodní retenční nádrž. Cílem projektu je také komplexní řešení 1,5 ha plochy se současně nevhodně napřímeným a zahloubeným vodním tokem v Krásné Lípě. Cílem je rozšíření vodního koryta prostřednictvím přírodě blízké revitalizační úpravy a vytvoření krajinného prvku v intravilánu města. Záměrným zpomalením odtoku vody se očekává zlepšení kvality vody, což povede k vytvoření nových biotopů a zvýšení druhové rozmanitosti. Tento přístup bude rovněž hrát zásadní roli při zlepšování schopností města chránit se před povodněmi. Předpokládá se, že zavedení nových výsadeb stromů povede k přirozenému zastínění, což přispěje ke zlepšení průměrných teplot, a tyto výsadby dále zvýší relativní vlhkost vzduchu. Tyto výsledky by měly zvýšit kvalitu života obyvatel oblasti.
Jak se mohou zapojit místní obyvatelé a soukromí vlastníci půdy?
Místní obyvatelé se mohou zapojit do revitalizačního úsilí a rozšířit své znalosti o udržitelných postupech. Místní partneři plánují pořádat semináře, exkurze a workshopy zaměřené speciálně na řešení přírodě blízkých a vhodných opatření, které jednotlivcům poskytnou platformu pro prohloubení jejich znalostí. Partneři budou rovněž investovat do komunikace s místními obyvateli o úsilí souvisejícím s projektem LAND4CLIMATE. Obyvatelé se mohou aktivně podílet na realizaci opatření, a to buď nabídnutím svých pozemků ve spolupráci s obcí nebo investory, nebo přímým zapojením do činností, jako je výsadba hájů nebo řešení meliorací. Tento přístup zajišťuje zapojení komunity do udržitelného rozvoje regionu.